Рукомет

Објашњавамо шта је рукомет, какав му је терен, правила и позиције. Поред тога, испричаћемо вам његову историју и шта је циљ игре.

Рукомет се игра и на отвореном и у затвореном простору.

Шта је рукомет?

Рукомет, рукомет или рукомет је а спорт у којој се два тима такмиче за контролу надуване лопте, користећи је рукама да је контролишу и убацују у противнички гол, што је еквивалентно постизању гола. Игра се и на отвореном и у затвореном, а сваки тим се састоји од око 7 људи.

Рукомет је спорт који се широко практикује у Европа, са прилично мањинским присуством у остатку света, са изузетком неких америчких земаља као што су Бразил и Аргентина, афричких земаља као што су Тунис, Египат и Алжир, и једини азијски изузетак Јужне Кореје. У овим земљама постоје и мушке и женске професионалне лиге, и такмичења национални, регионални, па чак и глобални, у организацији Међународне рукометне федерације (ИХФ), са седиштем у Базелу, Швајцарска.

Овај спорт не треба мешати са рукометом на зиду, који се још назива и рукомет, лоптом на зиду или 1-зид, спортом у којем се два играча такмиче за контролу лопте одбијајући је од зида. У земљама англосаксонског говорног подручја уобичајено је да се овај спорт назива као Рукомет и рукомет као тимски рукомет или „тимски рукомет“.

историја рукомета

Рукомет има важне претходнике у различитим играма које се практикују у Античка Грчка и старог Рима, као што је „игра Ураниа“ која се помиње у Одиссеи Хомера, а од којих су сликовити мурали пронађени у Атини 1926. године.

Међутим, сам спорт је веома млад и његове прве професионалне играчке групе су се појавиле у централној и северној Европи у 20. веку. У то време се играло налик на Фудбал, у тимовима од 11 играча, како се још увек практикује у неким европским земљама. Његово стварање приписује се проф физичко васпитање Немац Карл Шеленц (1890-1956).

Године 1926. основао је регулација међународног спорта и 1928. године основана је Међународна аматерска рукометна федерација током ИКС летњих олимпијских игара. Ово тело је касније постало Међународна рукометна федерација, а 1954. организовало је своје прво светско такмичење у мушкој категорији, а три године касније и прво у женској категорији.

Шездесетих година 20. века бављење рукометом је одобрио Међународни олимпијски комитет, а од 1972. године укључен је у Олимпијске игре.

Циљ утакмице у рукомету

На крају меча победник ће бити екипа која постигне највише голова.

Циљ рукомета је да постигне што више голова, а да спречи противника да то учини. За ово, лопта се мора контролисати већину времена и мора се учинити да што више пута уђе у гол противничке екипе. На крају меча победник ће бити екипа која постигне највише голова.

Трајање и резултат

Типична рукометна утакмица траје око сат времена, подељена у два периода од по тридесет минута. У случају омладинских тимова, овај период се може скратити на 25 или 20 минута по периоду. Између једног и другог периода постоји обавезан одмор од 10 минута.

На крају овог времена, победник ће бити онај ко постигне највише голова. У случају нерешеног резултата, даје се још 5 минута одмора, а затим се играју продужеци од два периода од по 5 минута, са минутом одмора између њих.Ако се изједначење настави, поступак ће се поновити. Уколико још нема одлучујућег резултата, победничка екипа ће се одредити пет узастопних бацања од седам метара (7 м) по екипи, док се не пронађе победник.

Рукометно игралиште и позиције

Величина терена зависи од броја играча у свакој екипи.

Типично рукометно игралиште је дугачко 40 метара и широко 20 метара (за 7 играча, обично у затвореном) или 90-110 метара дугачко и 55-65 метара (за 11 играча, обично на отвореном).

Голови су обично високи 2 метра и широки 3 метра, мада у верзији за 11 играча могу бити и већи, а гол-линија (која ограничава тачку најближу голу са које се лопта може бацити ка луку) се креће у распону између 6 и 13 метара од стреличарства, у зависности од верзије игре.

Сваки гол је у поседу голмана, обученог да додирне лопту било којим делом тела и чија је мисија да спречи противничке голове. Остали играчи, који могу додирнути лопту само рукама, организовани су према различитим позицијама:

• Централ. Водећа позиција у конструкцији игре, која служи као артикулатор тима и у одбрани и у нападу. Нормално, он је тај који прима лопту од голмана да започне напад, и што је важније, више од његове снаге и вештина, је његова способност да посматра и планира игру.
  • Екстремно. Положај у нападу, који се налази на свакој страни терена, њихова мисија је да се увуку у противничку одбрану, тако да су обично агилни, брзи и лагани играчи.
  • Сиде. На позицији асистенције на голу, налазе се са стране централног бека и обично су веома високи, корпулентни играчи са снажним ударцем. Они играју кључну улогу у одбрани.
  • Пивот.Офанзивна позиција, еквивалентна нападачу у фудбалу, чија је мисија да отвори простор у одбрани ривала. Обично су робусни играчи и вешти у блиској борби.

Правила игре у рукомету

Правила игре су једноставна: играчи морају да контролишу лопту само рукама и да напредују кроз додавања и трчања унутар противничког терена, све док не постигну повољан положај за бацање лопте ка голу. Само голмани могу да користе било који део тела да пресретну лопту.

Међутим, играчи који поседују лопту могу да направе само три корака пре додавања или шутирања ка голу. Ако желите да правите континуираније кораке, морате да одбијете лопту од земље. Игра је течна и прекида се само када судија тако одлучи.

Контакти између играча су континуирани и чести и дозвољено је да се играчи суочавају лицем у лице и ометају напредовање противника, али ни у једном тренутку не смеју да се међусобно ударају, гурају или нападају. Играчи који делују непрописно могу бити кажњени жутим картоном и 2 минута офсајда; ако је санкционисан три пута у истој утакмици, играч мора напустити утакмицу (црвени картон).